Literární klání “A tuhle knihu už jsi četl?”

13. květen 2022
Máme velkou radost, že se nám podařilo zdárně uskutečnit plánované literární klání „A tuhle knihu už jsi četl?“, a to přesto, že se akce v rožnovské Brillovce konala v pátek 13.
Tuto akci jsme pořádali ve spolupráci s Městskou knihovnou Rožnov p.R. a byla to pro nás premiéra. Do literárního klání se zapojilo 12 základních škol mikroregionu. Pointou pro žáky či týmy žáků bylo vybrat si oblíbenou knihu a přesvědčit ostatní posluchače, aby si ji také přečetli. Volba způsobu prezentace knihy byla ponechána na samotných žácích a jejich kreativitě. Mohli ji prezentovat jakýmkoliv způsobem – např. prezentací v powerpointu, výtvarným, divadelním či hudebním zpracováním, komiksem nebo natočením videa.
Literárního klání se zúčastnilo celkem 38 dětí, z toho bylo 15 týmů na prvním stupni a 7 týmů na druhém stupni. Děti si také mohly do Brillovky přizvat fanoušky ze svých škol, takže sál byl naplněn do posledního místa a celkem přihlíželo soutěži cca 130 diváků na 1.stupni a cca 50 diváků na 2. stupni.
Formu Literárního klání “A tuhle knihu už jsi četl?” jsme tvořili spolu s pracovní skupinou pro čtenářskou gramotnost, kde jsme na několika schůzkách velmi debatovali, jak ji uchopit, aby byla pro děti motivační, oslovila zábavnou formou co nejvíce čtenářů a vzbudila u dětí ještě větší zájem o čtení.
Vítězem literárního klání jsou všechny děti, které se ho zúčastnily, neboť nebylo cílem poměřování jednotlivých účastníků, ale spíše vzájemné inspirování a vzbuzení zájmu si prezentované knihy přečíst. Všechny děti získaly zaslouženou odměnu.
S výsledkem literárního klání jsme velmi spokojeni. Děti předvedly obrovskou paletu zajímavých prezentací, byli jsme velmi mile překvapení jaké všechny možné kreativní formy zpracování předvedly – animace, natočený film, dramatizace, výtvarné zpracování, lapbook, powerpointové prezentace atd.
Tak uvidíme, zda z literárního klání uděláme tradici a pozveme vás i za rok 🙂